
24 april 2025
Schriftelijke vragen over financiële problemen bij de waterbus
Woensdagavond 23 april jl. zijn de gemeenteraden in de Drechtstedenregio tijdens een gezamenlijke bijeenkomst geïnformeerd over de financiële problemen bij de waterbus. Hiervoor waren ook alle Papendrechtse fracties uitgenodigd. Aanwezig waren de fracties van PAB, CDA, ChristenUnie en SGP. Zij maken zich grote zorgen over de toekomst van deze vorm van openbaar vervoer en stellen hierover gezamenlijk de volgende vragen aan het college van B&W.
- Deelt u onze zorgen over de toekomst van de waterbusverbindingen voor Papendrecht?
- Wat is de inzet van het college van B&W in de gesprekken met de Provincie Zuid-Holland en de vervoerder over de problemen bij de waterbus en eventuele oplossingen hiervoor?
- Zijn er bepaalde maatregelen onbespreekbaar voor het college?
- Wat is de boodschap van het college van B&W aan Papendrechtse inwoners die nu (regelmatig) gebruik maken van de waterbus?
- Kunt u aangeven wat de mogelijke toekomstscenario’s zijn en wat volgens het college van B&W het meest wenselijke en/of het meest waarschijnlijke scenario is?
- Kunt u aangeven hoe vaak op dit moment gebruik wordt gemaakt van de Papendrechtse waterbushaltes aan respectievelijk de Noordhoek (lijn 20 Dordrecht-Rotterdam), de Veerdam (lijn 22 Zwijndrecht-Dordrecht-Papendrecht) en de Rosmolenweg (lijn 23 Dordrecht-Sliedrecht)? Kunt u uw antwoord uitsplitsen per halte en daarbij aangeven welke haltes en/of verbindingen het meest en het minst verliesgevend zijn?
- Kunt u aangeven hoe de reizigerspopulatie van de Papendrechtse haltes is samengesteld? In hoeverre gaat het bijvoorbeeld over scholieren, studenten, forenzen of werknemers van Papendrechtse bedrijven? Kunt u hierover cijfers delen?
- Kunt u aangeven welke contacten het college en/of de provincie heeft met grote Papendrechtse bedrijven zoals Fokker, Boskalis en de BVO (Bedrijven Vereniging Oosteind) over het vervoer over water van hun werknemers? Welke concrete afspraken zijn hierover met (onder andere) deze bedrijven gemaakt?
- Kunt u aangeven hoe het college kijkt naar de inzet van eigenaar Damen, die pas vrij recent de waterbusconcessie overnam van Blue Amigo?
- Kunt u aangeven wat de problemen bij de waterbus zouden betekenen voor investeringen die recent zijn gedaan in het verduurzamen van het waterbusvervoer? Wat betekent dit bijvoorbeeld voor het trafohuisje dat is geplaatst aan de Veerdam?
- Kunt u aangeven of en zo ja, hoeveel de Drechtsteden en de gemeente Papendrecht in het bijzonder op dit moment financieel bijdragen aan de waterbus? Kunt u daarbij aangeven hoe zich dit verhoudt tot de financiële bijdrage van de provincie?
- Dragen alle gemeenten waar zich haltes bevinden van lijn 20 (Rotterdam-Dordrecht) financieel bij aan de waterbus? Indien dit niet het geval is, is het mogelijk deze gemeenten alsnog te overtuigen om bij te dragen, aangezien zij wél profiteren?
- Is of wordt onderzocht of de reistijd op de lijn 20 verkort kan worden door op bepaalde trajecten sneller te varen, haltes over te slaan of kleinere, snellere schepen in te zetten?
- Kunt u toelichten waarom er, gelet op de significante daling van het aantal reizigers sinds de coronacrisis, tot nu toe zo weinig promotie is geweest voor de waterbus als een duurzaam en filevrij alternatief voor de auto? Wie is er verantwoordelijk voor de promotie en communicatie over de waterbusverbindingen?
- Kunt u toezeggen dat u de gemeenteraad de komende maanden op de hoogte houdt van de lopende onderhandelingen van de Provincie en de vervoerder en de inzet van het college daarbij?